19.10.12 – Aktywny Głogoczów- warsztaty cz3

W piątek, 19 października odbyły się trzecie już warsztaty w ramach projektu „Aktywny Głogoczów – partnerstwo trójsektorowe na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej” realizowanego przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie w partnerstwie z Miastem i Gminą Myślenice. Spotkanie prowadziła Pani Dorota Kobylec z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa. Warsztaty te są kolejnym elementem projektu, po szkoleniu dotyczącym miejscowości tematycznych oraz wizycie studyjnej, mającym na celu pracę nad diagnozą potencjału naszej głogoczowskiej społeczności oraz wybór tematu przewodniego dla Głogoczowa.

Całe trzy godziny poświęciliśmy na analizę, zaproponowanych przez uczestników warsztatów, tematów które mogą wyróżnić Głogoczów. Na początku spotkania zgłoszone zostały potencjalne tematy przewodnie/wyróżniki dla Głogoczowa, takie jak: 1. CK Głogoczów; 2. Aktywny Głogoczów; 3. Głogoczów – przystanek w podróży; 4. Głogoczów – głóg; 5. Głogoczów i dzwony.

Każdy z tematów został omówiony w kontekście oferty turystycznej, wizerunkowej, jaką można przygotować oraz możliwości jej realizacji. Po burzliwych dyskusjach, uczestnicy warsztatów opowiedzieli się za trzema tematami, które są nam najbliższe. Były to: 1. CK Głogoczów; 2. Głogoczów – przystanek w podróży; 3. Głogoczów i dzwony

Po wybraniu trzech głównych tematów uczestnicy projektu zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z grup miała za zadanie przygotowanie „mapy myśli” związanej z danym tematem. Po przedstawieniu wypracowanych przez grupy pomysłów wykreowały się dwa główne tematy przewodnie dla Głogoczowa.
Są to:    1. CK Głogoczów;   2. Głogoczów – wieś jak dzwon. Twój przystanek w podróży.

CK Głogoczów  (Cesarsko-Królewski Głogoczów) – temat zaproponowany przez naszych głogoczowskich historyków, nawiązuje do tradycji zaboru austriackiego tzw Galicji. Proponowane dla Głogoczowa produkty związane z tym tematem to m.in.
– imprezy tj: wjazd Franciszka Józefa i Sissi do Głogoczowa, wesele Głogoczowskie, koncerty OSP – marsze Straussa, kolędowanie, obyczaje świąteczne,CK Dezerterzy z Głogoczowa, dziad i wójt;
– oferta konsumpcyjna: nalewki, jedzenie głogoczowskie, zioła, wędliny lokalne;
– oferta edukacyjna: oznaczenie miejsc (plansze), publikacje – historia Głogoczowa na tle historii CK, obyczaje, stroje z epoki, pojazdy(karety), legendy z epoki, warsztaty (skubanie pierza);
– miejsca związane z CK Głogoczowem – karczmy, drogi, kapliczki

Głogoczów – wieś jak dzwon. Twój przystanek w podróży.  Temat ten być może nie jest wersją ostateczną, jeśli znajdziemy trafniejsze określenie tego pomysłu, zostanie on zmodyfikowany. Powstał on przez połączenie funkcji Głogoczowa jako miejscowości przejazdowej/ przystanku dla turystów wraz z historią i tradycjami głogoczowskimi związanymi z dzwonami.

Co łączy Głogoczów z dzwonami??

1. Legenda o początkach miejscowości – w miejscu gdzie utonął w błocie przewożony dzwon, powstał Głogoczów.
2. Dzwon to po niemiecku glocke, dzwonnik – glöckner – być może nazwa Głogoczów wywodzi się od spolszczonych niemieckich wyrażeń dotyczących dzwonów, ponieważ nasza wieś była przed rokiem 1358 lokowana na prawie niemieckim.
3. Na odnalezionych dokumentach z roku 1845 znajduje się pieczątka z symbolem Głogoczowa – dzwonem.
4. W kształcie miejscowości – „dzwon” zakreślają dwie ważne i znane w całym kraju drogi: zakopianka i trasa bielska.
5. Mamy w kościele dwa zabytkowe dzwony oraz 5 nowych dzwonów, które ufundowali mieszkańcy Głogoczowa. Zbiórka na dzwony z okazji 700 lecia parafii i 200-lecia kościoła w Głogoczowie zjednoczyła mieszkańców i pokazała jak duże mamy możliwości gdy działamy razem.
6. „Kościół, gdzie w szklane dzwony dzwonią” to KARCZMA. Głogoczów od początku swych dziejów słynie z karczm i restauracji.

Głogoczów to dosłownie przystanek na trasie E7 i TK52. Połączenie możliwości wynikających z lokalizacji i historii daje możliwość stworzenia takich atrakcji/ produktów m.in. jak:  – zagospodarowanie parkingu na Podlesiu, miejsce biwakowe, ścieżka rowerowa, spacerowa, questy np ” W poszukiwaniu serca dzwonu”, oznakowanie miejscowości tablicami kierunkowymi z podaniem czasu, dzwon jako gadżet, ozdoba domów – numeracja w dzwonie, pomysł na warsztaty np. ceramiczne, imprezy, festyny z tematem wokół dzwonów, podróży, promowanie zdrowej żywności i zdrowego trybu życia zgodnie z hasłem „Serce jak dzwon”, produkty lokalne w kształcie głogoczowskich dzwonów. Każdy mieszkaniec może zaangażować się przy stosunkowo niewielkich kosztach w stworzenie „klimatu” Głogoczowa jako „wsi jak dzwon”.

Przedstawione propozycje są ogólne i dają obraz możliwości jakie stoją przed Głogoczowem.

Kolejne spotkanie, na którym wybrana zostanie ostateczna wersja tematu przewodniego dla Głogoczowa przeznaczona do konsultacji społecznych, już 26 października o godzinie 18 w WDK w Głogoczowie. Temat ten zostanie skonsultowany z mieszkańcami Głogoczowa już 11 listopada w trakcie „Jesiennego spotkania mieszkańców” organizowanego przez WDK w Głogoczowie.

Pieczęć Gminy Głogoczów z 1845 roku

Warsztaty 19.10.2012

Warsztaty 19.10.2012

Warsztaty 19.10.2012

Projekt
„Aktywny Głogoczów – partnerstwo trójsektorowe na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej”
jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
oraz przez Miasto i Gminę Myślenice.