05.11 – Podaj dalej! Małopolska wymiana staroci za nami

LOGO Podaj dalej W dniu 5 listopada b.r. w Małopolskiej Szkole Gościnności odbyła się pierwsza w powiecie myślenickim ”Małopolska wymiana staroci dla córki, żony, babci i cioci”. Wydarzenie to było podsumowaniem projektu „Podaj dalej”, realizowanego dzięki dofinansowaniu z Województwa Małopolskiego przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie.

Projekt „Podaj dalej” skierowany był do członkiń Kół i Stowarzyszeń Gospodyń Wiejskich z terenu Małopolski i miał za zadanie wzmocnić kompetencje małopolskich gospodyń w praktycznej edukacji  ekologicznej mieszkańców naszego województwa. Wiedzę zdobytą na warsztatach z wikliny papierowej, kreatywnego użycia plastiku, decoupage oraz krawieckich uczestniczki projektu przekazały dalej w swoich miejscowościach w trakcie warsztatów dla dzieci. Aby wszyscy mieszkańcy Małopolski mieli możliwość zainspirowania się powstałymi w trakcie projektu pomysłami na powtórne użycie, Myślenice iTV przygotowała trzy krótkie filmiki promujące powtórne użycie papieru, plastiku i ubrań.

„Małopolska wymiana staroci” była okazją dla całych rodzin do wspólnej ekologicznej zabawy nie tylko przy wymianie, ale także poprzez udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez Zakład Utylizacji Odpadów, Gminę Myślenice oraz Centrum Aktywnego Rozwoju Frajda. Ci, którzy chcieli się czegoś więcej dowiedzieć o praktycznych sposobach powtórnego użycia mogli także skorzystać z pokazów i konsultacji indywidualnych dotyczących decoupage, wikliny papierowej i kanzashi. Dla zmęczonych była darmowa kawiarenka z pysznymi ciastkami upieczonymi przez uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności.

Do wymiany przygotowały się nie tylko gospodynie, ale także ich dzieci. Na stoiskach można było zobaczyć m.in. ubrania, buty, akcesoria oraz książki, najróżniejsze zabawki i bibeloty. Wybór był bardzo szeroki, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ta różnorodna oferta sprawdziła się w praktyce i ewentualne kolejne „wymiany” również będą miały tak szeroki charakter.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie dziękuje bardzo Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego za inspirację do działania, udzielone dofinansowanie i wsparcie. Za partnerską współpracę przy projekcie dziękuje dyrekcji, nauczycielom, uczniom i pracownikom Małopolskiej Szkoły Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach. Podziękowania za pomoc przy organizacji wymiany należą się także Gminie Myślenice, Zakładowi Utylizacji Odpadów, prowadzącym pokazy rękodzielnicze oraz wszystkim zaangażowanym w wydarzenie mieszkańcom naszej gminy.

Najlepszym podziękowaniem dla wszystkich zaangażowanych osób i instytucji niech będzie pytanie jakie zadano gospodyniom pod koniec wydarzenia – „Czy w przyszłym roku robicie kolejną edycję? Bo my jesteśmy na TAK”.

 

dsc_2081

malopolska-wymiana-kolaz